

Започваме....
Често срещана грешка е оцветяването на очите в чисто бяло. В реалността очите на човек съдържат доста малко наистина бяла част т.е. така нареченото „бяло” съвсем не е бяло поради наличието на множество кръвоносни съдове, особено в криiщата. От друга страна, както всяко обемно тяло, и тук има сенки и осветени части т.е. има обем, който ние трябва да подчертаем с помощта на боите.
Друга грешка е прекалено малък ирис („черното” на очите), което прави фигурата някак изцъклена . Реално ирисът заема около 50-60% от видимата част на окото.
И така...
Стъпка 1: Оцветяване на цялото око с розово-червеникав основен цвят

Стъпка 2: „Избелване” към горната част за придаване на вертикален обем. Използва се почти бял цвят, резултат от смесване на избрания основен цвят с голямо количество бяла боя.

Стъпка 3: „Зачервяване” на крайщата за придаване на хоризонтален обем. Използваме комбинация от основния цват и червено/кафяво.

Стъпки 4 и 5: Рисуване на ириса. За първи слой използваме черно и рисуваме плътна окржност, която после почти покриваме с желания цвят на окото. В посочения примера, това е синьо, но може да се използва всеки нормален за око цваят – зелен, кафяв и др.

Стъпки 6 и 7: Придаваме обем на ириса чрез добавяне на 2 по-светли слоя в долната част.

Стъпки 8 и 9: Рисуване на зеницата. Използваме черен цвят за зеницата и след изсъхване на боята, добавяме отблясък с бяло. Положението на отблясъка се избира според посоката на предполагаемия светлинен източник.

Примери за различни положения и вид на отблясъка/ците:

Стъпка 10: „Запечатване” на сътвореното с гланцов лак за подсилване на отблясъка.
Ето и нагледен пример за почти същата последователност на действие на реална фигура:


За финал:
Преди започване на рисуването на очи, помислете над следното:
- Какъв ще е цветът на очите на вашия герой – синеок, черноок и т.н. така че да пасва на другите му особености като раса, цвят на косата и т.н.
- На къде е отправен погледът на фигурата – направо или в страни, нагоре или надолу и т.н. в зависимост от позата и ситуацията на миниатюрата. Това определя мястото на ириса в окото.
Друг вариант за оцветяване на очи, който би могъл да се нарече по-лесен и опростен и приложим при по-малки фигури (1:35, 28мм.) е следният:
1. Оцветяване на цялото око в тъмен цвят (черно)
2. Оцветяване на „бялото” в двата края на окото като се остави черния цвят за ирис
3. (по желание) Добавяне на допълнителен (истинския цвят) на ириса – син, зелен или кафяв
4. (по желание) Добавяне на отблясък с бял цвят
5. (по желание) Пускане на смивка (силно разредена черна) в окото която да попадне само във вдлъбнатините в крайщата на окото, без да остава по останалата част
Точки 3, 4 и 5 с а по желание и зависят от способностите на твореца. Ето и нагледно представяне:

Приятно и успешно занимание!
- Сподели
-
-
Последвай ни